Újabb fordulat a gútai civilszervezeti vitában.
A város közéletét hetek óta feszítő konfliktus újabb állomásához érkezett: Németh Iveta, a gútai Magyar Asszonyok Ligájának korábbi elnöke nyilvánosan megszólalt a közösségi médiában, és vele együtt a szervezet egy csoportja is közös nyilatkozatot adott ki az áprilisi tisztújítással és az azt követő eseményekkel kapcsolatban.
Németh Iveta: „Lelkemben megnyugodtam”
A korábbi elnök személyes hangvételű kísérőszövegben számolt be az elmúlt hetek lelki és közéleti megpróbáltatásairól. Mint írja: „az elmúlt hetek eseményei nehéz napok, hosszú álmatlan éjszakák, folyamatos megalázások sorozatát és kemény tanulságot hoztak számomra.” Németh nem keres felelősöket, de visszatekintve hálásan emlékezik meg a MAL élén töltött évekről, közösségi sikerekről, a Tájház építéséről, és mindazokról, akik támogatták munkáját. „Lelkemben megnyugodtam” – fogalmaz, hozzátéve: a jövőben is megbékélésre és értékőrzésre buzdít.
A MAL egy csoportja: Míg mi építkeztünk, mások romboltak
A közleményhez csatolt nyilatkozatban a Magyar Asszonyok Ligája aktív tagjainak egy csoportja szólalt meg, akik szerint a közgyűlésen történt vezetőváltás a szervezet egységét megbontotta, és gátolja annak működését. Megfogalmazásuk szerint „a túláradó egó, az akarnokság és egyéb személyes érdekek” szólhattak bele a MAL működésébe, miközben ők a közösségépítő, hagyományőrző munkára összpontosítottak.
A nyilatkozat kemény hangú bírálatot fogalmaz meg az elnökváltást előidéző tagokkal szemben. Mint írják, „míg mi építkeztünk és a jövőt terveztük, egyesek inkább a rombolásra fókuszáltak”, és szerintük az események hátterében aknamunka, valamint „álságos kavarás” állt. Hangsúlyozzák, hogy a MAL politikamentes szervezetként működött eddig, és elutasítják, hogy a szervezet „politikai csatározások terepévé váljon”. A közleményt az aktív tagok és tiszteletbeli támogatók egy csoportja jegyzi.
MAL-választás: másként döntött a többség, a polgármester kiakadt
A konfliktus tavasszal kezdődött, amikor a MAL április 26-án tartott tisztújító közgyűlése során a tagság 30:18 arányban megvonta a bizalmat a több éve vezető elnöktől, Németh Ivetától. Az új elnökség – tíz fős testületként – vette át a szervezet irányítását. A tagsági gyűlésen a város polgármestere, Halász Béla is jelen volt, és beszédet mondott, ám később nem fogadta el a taggyűlés eredményét.
A szavazás után a polgármester nyilvánosan, indulatosan támadta a tagokat. A közösségi médiában „puccsnak”, „undorítónak” és „gerinctelennek” nevezte a demokratikus döntést. Néhány nappal később az önkormányzat július 31-i hatállyal felmondta a Tájház bérleti szerződését, amelyet a Liga több évtizede saját forrásból gondozott, újított és működtetett. Ezzel gyakorlatilag megszakítva az együttműködést a civil szervezettel.
A Liga új vezetősége visszautasítja a vádakat
A Magyar Asszonyok Ligája május 19-én kiadott közleményében visszautasította a puccs vádját, és kiemelte: minden a szabályzat szerint, titkos szavazással zajlott. Az önkéntes szervezet szerint a polgármester maga is méltatta a munkájukat a szavazás előtt, majd a választási eredmény után azonnal elutasította az együttműködést.
Különösen súlyosnak érzik, hogy a tagokat nyilvánosan megalázták, köztük alapítókat és aktív önkénteseket is. A Liga tagjai szerint a döntés visszavágásként értelmezhető, amiért a közösség nem követte a polgármester által favorizált irányt.
Úgy vélik, politikai büntetés volt egy legitim belső döntésért. Nem volt sem jogi, sem gazdasági, sem szakmai indoka a szerződésbontásnak – csak a „bizalomvesztés” a háttérben.
Se világosság, se megbékélés
Az ügy azóta túlnőtt a szervezeti kereteken: városi képviselők is kifejezték aggályaikat, a volt főellenőr új aspektust is bevitt az ügybe, a polgármester és támogatói is nyílt levelet fogalmaztak meg (minderről ITT), s megszólalt Nagy Péter János, a város katolikus papja is, aki nyílt üzenetében békére és lelki megújulásra hívta a közösséget. „A béke nem csend – hanem az igazság és az irgalom találkozása” – írta május 19-i levelében, amelyet a város összes jóakaratú polgárának szánt.
Egyelőre nem világos, hogy a mostani nyilatkozat újabb párbeszédet indít-e el a felek között, vagy tovább mélyíti az ellentéteket a MAL tagjai és a városvezetés, illetve a tagságon belüli csoportok között. Az azonban biztos: a gútai Magyar Asszonyok Ligája körüli vita immár nem csupán intézményi vagy politikai ügy, hanem egy mélyebb közösségi törés tükörképe.
Fontos kiemelni mindezek mellett a gyakorlati létezés biztosítását is: a MAL működtetése nemcsak lelki vagy közösségi ügy, hanem komoly adminisztratív és szervezési feladatokat is jelent — pályázatok, elszámolások, könyvelés, adóbevallás –, amiket eddigi vezetőként Németh Iveta vállalt. Ha ezeket a feladatokat most senki nem veszi át vagy nem vállalja, akkor a szervezet tényleges működése nagyon nehézkessé válik, ezért minden szem arra irányul, lesz-e és mikor hivatalosan szükséges és kötelező elnöke (statutáris képviselője) a Magyar Asszonyok Ligájának.
Fotó: szerző