Szocialista förmedvénynek tekintik egyesek, mások a kulturális hagyatékot látják benne. Van, aki elsiklik felette, másnak feltűnik. Mier, Béke, Mir. Gútán is található egy.
Mindennapokban is élték elődeink a szocialista eszmét, s az akkori csehszlovák kommunista járási vezetőség úgy döntött, valamivel jelezni kellene, békés szándék vezérli az egyszerű polgárt.
„Szocialista országként ilyen formában is a szimpátiánkat szerettük volna kinyilvánítani az egységes együttélés felé, s a közérdek mellett, s a megosztottság elkerülése végett határozott a járási pártelnök a csapatával, hogy létrehoznak egy békéltető szimbólumot”
Hozzáfűzte, a cél akkoriban az volt, hogy továbbra is építsék a közös együttműködést és a szocialista eszméket.
A kivitelezést Tóth József, az akkori önkormányzati szolgáltatások (komunálne služby) igazgatója biztosította be. Ilyen műemlékek szerte a járásban kerültek kihelyezése, mindegyiket felirattal látták el, különféle jelképekkel megspékelve.
Valamikor a múlt század nyolcvanas éveiben kerültek ki. Éppen a gútai Oláh József volt, aki többedmagával jártak a községeket, városokat, lehetséges helyeket keresve. Fényképfelvételeket készítettek a megfelelő helyekről, amiket aztán megmutattak a pártközpontban, ahol eldöntötték, hová kerüljenek a műemlékek.
„Egy grafikussal megrajzoltattuk, majd egy sablon alapján bemértük a helyre, így eldöntve, hová kerüljön és aztán nekiálltunk a kivitelezésnek.”
Oláh József elmondása szerint jutott minden környező faluba, városba. Gútán a Komáromba felé vezető út mentén lehet látni. Komáromban pedig az egyik tömbház tetején egy vaskonstrukcióból készült feliratos műemlék állt. Látható volt Ógyallán, Ekecsen, Bajcson, ami mostanra már a gombaszögi nyári táborban műemlékké kreálták át. A többi falukból szép lassan eltűntek, mert vagy lebontották, vagy pedig benőtte a gaz.
Az együvé tartozásnak, a közösséggé kovácsolásnak és a békés egymás mellett élésnek volt a jellegzetes jelképe. Nemes volt a cél, hogy aztán a kor bebizonyította, nem volt jó a rezsim, az másik dolog. Mégis, maga az üzenet, hogy békében éljünk egymás mellett és különféle nemzetiségek, a mai korban is rendkívüli jelentőséggel bír.
Fotó: Fűri Gábor, google