Biztonságos helyet teremtünk nekik – hangzik a polgármester fő érvelése. Egyes feljegyzések szerint ugyanis immáron 90 éve járnak Gútára fészkelni a gólyák.
Vannak, akik üdvözlik, és mások is örülnek, ám kétkedve fogadják a város vezetőségének intézkedéseit Gútán a Diófa utcán elhelyezett gólyafészekkel kapcsolatosan. Számos információ kering az éterben, összeszedtük a legfontosabbakat.
Még tavaly decemberben egy hatalmas vihar akkora kárt okozott a már említett gólyafészekben, hogy az használhatatlanná vált, sőt, még le is borult. Ekkor jöttek a képbe az első intézkedések Halász Béla, polgármester részéről, aki a közösségi oldalán nyilvánosan kifejtette, mindenképpen megjavítják a fészket, hogy tavasszal (mármint idén) ismét régi pompájában tündökölhessen. Halász tájékoztatása szerint hosszas egyeztetés előzte meg a fészek építését és kirakását. Úgy fogalmazott, az áramszolgáltató nem engedélyezte, hogy a szakemberrel való egyeztetés után jószándékú emberek által megalkotott új gólyafészek-alap kerüljön a villanypóznára, a régi helyére.
A város lakossága egy emberként követte az eseményeket, nem egyszer a helyi önkormányzati ülésen is téma volt a gólyák érkezése és a fészek kialakítása. Aztán a polgármester tett fel először fotókat, hogy a régi fészekhellyel átellenben egy vadiúj került kihelyezésre, ráadásul néhány méterrel magasabban. Sőt, még kamerával is ellátták a fészket (a videóközvetítés már nem elérhető), hogy más településekhez hasonlóan az érdeklődők élő egyenes adásban követhessék nyomon a Gútán fészkelő gólyák életét. A polgármester szerint később a régi helyről fognak videót közvetíteni, hogy biztonságban tudják a gólyákat. Még el is neveznék a magyar folklórhoz is szervesen kapcsolódó fenséges fekete-fehér madarakat.
Jött azonban a nem várt fordulat, mert az ember hiába tervez, a természet, s ez esetben a gólyák bizony másként gondolták a fészekrakást. A március 20-án érkezett hím gólya a régi helyére kezdte hordani a gallyakat.
Peimli Piroska, a magyarországi Fertő-Hanság Nemzeti Park Rábamenti őrkerület terültfelügyelője egy nyilvános hozzászólásban azt írta, ilyen esetben ők ahhoz folyamodnak, hogy lebontják a fészket a régi helyen, hogy a madár átszokjon az újra. Azt ugyanis elismerte, kicsi az esélye annak, hogy a gólyák a nekik kijelölt helyre mennének.
Közben szerkesztőségünk is érdeklődött a Szlovákia ragadozómadár-védelme (Ochrana dravcov Slovenska) nevű civil szervezet szakembereinél, akik elmondták, nehéz eset az ilyen, mivel az áramszolgáltató nem igazán örül, ha a villanypóznán gólyák fészkelnek, ezért se engedélyezték az új fészek felhelyezését.
Gútai beszámolók szerint a Gúta Service emberei a gólya érkezése után az általa hordott gallyakat kezdték el leverni, hogy a gólya az új helyen telepedjen le, mindezt egymást követő három napon. Erre fel lényegében lincshangulatú hozzászólásözön árasztotta el a közösségi oldalt, a polgármester rendre megpróbálta fékezni az indulatokat. Halász Béla azt írta egy hozzászólásban, hogy a városi cég emberei a megégett faágakat tolták le a villanypóznáról, és hogy akkor még nem volt ott fészek.
Közben egy szlovák bulvárportálnak a polgármester ismertette a részleteket, megerősítvén, hogy az áramszolgáltató nem engedélyezte nekik a régi helyre visszahelyezni a fészket.
“A gólyák ennek ellenére az eredeti helyet választották, és már szép fészket építettek, ott is maradnak. A ‘villanyosok’ azt ígérték, hogy szeptemberben, amikor elrepülnek a gólyák, megerősítik a fészket, hogy biztonságos legyen számukra” – nyilatkozta a bulvárportálnak a polgármester. Aláhúzta, szerinte arról szól a történet, hogy mennyi ember is dolgozott azon, hogy a gólyáknak semmi bajuk ne legyen.
Megkérdeztük az áramszolgáltatót, hogyan tervezik megerősíteni a Diófa utcán a villanypóznán lévő gólyafészket. A Nyugat-szlovákiai áramelosztó társaság nevében Michaela Dobošová szóvivő a következő tájékoztatást küldte:
„A Nyugat-szlovákiai áramszolgáltató társaság ezzel kapcsolatban Gúta város vezetőségével értekezik. A megállapodás alapján 2024 őszén (szept./okt.) egyfajta fizikai akadályt telepítünk a kisfeszültségű-vonal e támaszpontjára, hogy a gólya jövőre a város által készített új fészekbe költözhessen. Korábban ezt – a vezetékek leállításának szükségessége (amit a megadott határidőn belül kell jeleznünk) és a jelenleg zajló fészkelőszezon miatt – nem tudjuk megtenni. Egyúttal figyelmeztettük a város vezetőségét, hogy kerüljék el az önkényes fészeklebontást, mivel az ilyen akciók nemcsak a természet- és tájvédelmi, hanem az energetikai törvényeket is sértik.”
Megnéztük mindkét ismert gólyafészket (Diófa u., Hidegoldal) és a fészkükben üldögélő illetve szöszmötölő gólyákat láttunk. Remélhetően, továbbra is békében és biztonságban nevelhetik fel leendő fiókáikat.
Fotók: a szerző, kommentelők illetve a polgármester közösségi oldala