Nagyobb fokozatra kell kapcsolni.
Nem kecsegtető a helyzet Gútán, ami a felújított Egészségügyi Központ egészségügyi dolgozókkal való ellátását illeti.
Az önkormányzati ülésen a képviselők foglalkoztak azzal a beszámolóval, ami szerint, ha nem kerül teljesítésre az EK felújításához megköttetett vállalási szerződés azon feltétele, hogy bizonyos számú egészségügyi dolgozóval kell rendelkeznie, akkor bírságra számíthat a város.
A programpontot Rigó Marián, a hivatal illetékese terjesztette be.
„A projektjavaslat 2018-as benyújtásakor partnerségi megállapodás került aláírásra tizenhét egészségügyi szolgáltatóval, akiknek az Integrált Egészségügyi Központban kellett volna dolgozniuk a projekt megvalósítása után. Jelenleg tizenhárman vannak, azonban két egészségügyi dolgozó nem kötött szerződést az összes egészségbiztosítóval, aminek feltétele, hogy megfeleljenek az adott kritériumrendszernek” – fogalmazott az ülésen Rigó.
Mindez azt jelenti, hogy jelenleg tizenegy orvos és tizenegy nővér azaz összesen huszonkét egészségügyi dolgozó van az Egészségügyi Központban. Ez viszont azt jelenti, hogy a mérhető mutatóhoz tizenkét egészségügyi dolgozó hiányzik.
A létszám megléte kötelező a mérhető mutató rendszeréhez, mivel az anyagi támogatás szerződéses feltételrendszeréhez kötött és a projekt befejezte utáni egy évben kell ennek eleget tenni. Gútánál ez nem teljesül.
Rigó Marián elmondása szerint, ha ez a kritérium tizenkét hónapon belül legalább 95 százalékra nem teljesül, akkor kérvényezni kell a határidő újabb egy évre történő meghosszabbítását, ehhez megyei szintű tárgyalásról szóló jegyzőkönyv szükséges.
Az egészségügyi dolgozónak minősül az orvos, pszichológus, logopédus és gyógytornász, ápoló, valamint szülésznő.
A képviselők egyöntetűen azt szorgalmazták, hogy mihamarabb orvosokat szükséges hozni a városba.
Viola Miklós doktor úr felszólalásában elmondta, megyei szinten problémás a gyermekorvosi ellátás, ugyanis legalább hatvan helyen nem biztosított. Arra figyelmeztetett, hogy az átlagéletkor is magas, ezért körülményes Gútára csábítani bárkit is.
Lengyel István képviselő megjegyezte, a lehető legtöbb kecsegtető létezési programot szükséges felkínálni a letelepedni kívánó javarészt ifjú orvosnak, akár lakáskiutalás lehetőségét megteremteni, akár a leendő rendelő felszerelését bebiztosítani. Horváth Árpád képviselő a szankció kilátásba helyezésére vonatkozóan megjegyezte, hogy az egész egészségügyi rendszer fenntarthatóságát az államnak lenne szükséges kezelnie, és kérdéses, hogy önmagát megbírságolja-e, amiért azt elmulasztotta.
Halász Béla polgármester abbéli szándékát fejezte ki, hogy akár Kárpátaljáról illetve Magyarországról magyarul is tudó orvosokat fog igyekezni Gútára hozni.
Végül a képviselők megegyeztek, hogy közös erővel próbálnak orvosokra vadászni, akiket Gútára tudnának hozni.
Fotó: a szerző