A gútai magániskola hangos tiltakozását fejezte ki, hogy a tanintézményhez közel épül meg a szennyvíztisztító.
Bekiabálásokkal, zavarkeltéssel kísért alapkőletételnek indult a Víz világnapja alkalmával tartott jelképes ünnepség Gútán a Szlovák utca végén található vízművek területén, ahol immáron hivatalosan megkezdődött a szennyvíztisztító-állomás felújítása és bővítése.
Több tucat Schola Privata Gutaiensis magániskola diákjai transzparensekkel és hangoskodással tiltakozott az ellen, hogy alig több mint kétszáz méterre a tanintézménytől megépüljön a szennyvíztisztító. Távolabb az érintett Szlovák utca lakói közül néhányan álltak, ők petíciót is megfogalmaztak.
„A víztisztító jó dolog, de nem az iskola közelében. Ha annyira akarják, akkor építsék meg az alapiskola mellé” – fogalmazta meg diáktársai vaskos véleményét egy tanuló. Egy másik megjegyezte, „vigyék a sz.rt a polgármesteri hivatal mellé”. A tiltakozók, élükön Szokol Dezső iskolaalapító-tulajdonossal, aki abbéli aggodalmának adott hangot, hogy az iskola közelében, meg a lakóterülethez közel nem szabad szennyvíztisztítót építeni, mert azzal a terület leértékelődik.
„Szeretném hangsúlyozni, iskolánk összes diákja és dolgozói mind azt szeretnék, hogy legyen víztisztító. Mindig az volt a kérésünk a polgármesteri hivatal felé, hogy tegyék távolabbra, illetve olyan műszaki megoldást válasszanak, hogy ne legyen bűz. Ígéretek vannak, hogy nem lesz bűz. Még amikor képviselő voltam az önkormányzatban, már elkészültek a tervek, amik szerint a Vág mentén épült volna meg. Azzal jöttek, hogy az drága volt, ez olcsóbb. Mikor veszik figyelembe az embereket? Az iskola mintegy 450 látogatóját, diákostul, dolgozóstul” – fogalmazott érdeklődésünkre Szokol.
Hozzáfűzte, a terület, amelyen tervezik kiépíteni a Déli Zóna lakóövezet szomszédságában lesz. Szokol ledöbbent, mert nemcsak a szennyvíztisztító bűze árad, hanem a cigánykanálisból is feljön a szag, illetve sérelmezik, hogy ez szemét-terület, tekintve, hogy az utcán székel a műanyag-feldolgozó üzem, ahová egész országból hordják a műanyag hulladékot. „A szélfogóban meg a lajtos kocsik kiengedik a szennyvizet. Mi meg szagoljuk?”
Szokol Dezső azt is elmondta, sajnálja, hogy voltak illetékesek, akik arrogánsan álltak hozzá, mondván, a diákoknak fogalma sincs az egészről. „Éppenséggel van fogalmuk. Ezt a megmozdulást a diákparlament hagyta jóvá.” Leginkább azt sérelmezik, hogy őket meg sem kérdezték, nem véleményezhették, ami a szomszédságukban kerül megépítésre. Satuszorításban érzik magukat. „Mindenki mossa kezét. A vízművek azt mondják, nem rajtuk múlik. Ugyanezt állítja a polgármester. De akkor kin múlik? Ezt a területet a város adta el 1 euró/négyzetméres áron a vízműveknek” – zárta sorait Szokol Dezső.
Gőgh Anikó az iskola ügyvédje kérdésünkre azt válaszolta, jogi szempontból még nem zárult le a történet, vannak még jogi lehetőségek, amiket kívánnak kihasználni. „Úgy gondoljuk, hogy a főügyészségnek lehet az utolsó szava, hogy mennyire voltak betartva a törvények. Szokol úr nem szeretett volna bírósági eljárásokat, ám úgy véljük, legyen még egy instancia, ami kimondja, minden törvényes volt-e a folyamatnál. Ezt fontolgatjuk” – fogalmazott a jogász.
Klein Ottó, a Nyugat-szlovákiai Vízügyi Társaság (ZsVS – Západoslovenská Vodárenská Spoločnosť) igazgatóságának elnöke kifejtette, a beruházás (ez az első szakasz megépítését érinti) közös célt szolgál: környezetvédelem. Azt mondta, az alapkőletétellel új szakasz kezdődik a szennyvíztisztító megépítése kérdésében. „Mindenki ugyanazért küzd, mégpedig az élhetőbb környezetért. Ez a beruházás ezt szolgálja” – fejtette ki Klein.
Megvan az építkezési engedély, a napokban megkezdődnek a munkálatok, amiket a zsolnai székhelyű TuCon Rt. végzi, és 18 hónapot vesz igénybe. A vízművek részint saját költségvetésből finanszíroznák, másrészt egyéb forrásokat, például EU-s dotációkat is bevonnának.
Horváth Árpád, Gúta polgármestere érdeklődésünkre elmondta, a beruházás teljes egészében a vízművek hatásköre, a város abban nem vesz részt. „Az önkormányzaton a képviselők részéről is megfogalmazódott, hogy ne csak alapkőletétel legyen, hanem valós munkákat szeretnénk látni. Megértem az iskolatulajdonos aggályait, hiszen a tanintézményhez közel kerül ez megépítésre. Ám szükséges megérteni, jelenleg erős környezetszennyezés folyik, amikor tisztítatlanul kerül a Vágba a szennyvíz. Ugyan lesz bűz, de minimális lesz” – mondta a polgármester.
A város első embere azt részletezte, hogy előfordulhatnak napok, amikor érezhető lesz a bűz, de szerinte ez csak pár napig fog tartani az évben. Továbbá elárulta, a víztisztító melletti területen fásítást terveznek, több száz fát ültetnek, vélhetően az ősz folyamán. Némi kényszerítés volt a vízművek felé az állam részéről, kemény büntetéseket is kiszabtak. Jelenleg érvényes a környezetvédelmi hatóság rendelkezése, ami 2023. június 30-ig lehetővé teszi azt, hogy büntetés nélkül tisztítatlanul a Vágba folyathatják a szennyvizet, a feltétele megkezdeni az építkezést, máskülönben akár 130 ezer eurós bírság is kiszabható. Arra a kérdése a polgármester csak közvetett ígéretet tudott mondani, hogy a cég garantálja azt, meg fog épülni a szennyvíztisztító és ezt még az esetleges főügyészi rendelet se tudja leállítani.
Horváth elmondta, igaz, hogy naponta legalább hússzor megfordul a környéken a lajtos kocsi, és a „cigánykanális” is árasztja a szagokat. Ezzel összefüggésben elmondta, ha csak negyedével lehet majd csökkenteni a lajtos kocsik fordulási számát, már megérte, illetve leszögezte, fedett lesz a „cigánykanális”.
A vízművek tájékoztatása szerint a beruházást két mérföldkőhöz igazítják, mindegyiket két szakaszra bontják fel.
Az első mérföldkő első szakasza a szennyvíztisztítás mechanikai részének megvalósítását tartalmazza, amely 13 750 ekvivalens lakos teljes tervezési kapacitással kerül megépítésre. A műszaki szakasz működésének előfeltétele azonban az eső-szivattyútelep jelenlegi megvalósítása és a szennyvíztisztító telep előtt található főszivattyútelep rekonstrukciója, amely két nyomócsövön keresztül szállítja majd a szennyvizet a szennyvíztisztító telepre. A fő- és eső-szivattyútelep megépítése nem képezi ennek a projektnek a tárgyát, hanem a projektdokumentáció elkészítését és végrehajtását a vízművek ezzel a projekttel párhuzamosan készíti.
Az első mérföldkő második szakaszában biológiai szennyvíztisztító-telep megépítésére kerül sor, amelyre már rácsatlakozhat az a 6875 ekvivalens lakos, akiknél kiépített a csatornahálózat. Akik nincsenek rákötve, azok továbbra is emésztőgödrökben tárolják a szennyvizet és onnét a szennyvíztisztítóba szállíttatják.
A második mérföldkő a teljes szennyvízcsatorna-hálózat kialakításához köthető, vagyis legalább a lakosok 85 százalékának kell rácsatlakoznia.
A teljes költségvetés közel 10,5 millió euró, egyelőre csak az első mérföldkő első szakaszához van előirányozva a több mint 2,2 millió euró.
Fotók: a szerző és Fűri Gábor