Nagy felzúdulást keltett a helyiek körében, hogy a szennyvízszállítók egyrészt megemelték az árakat, másrészt, hogy már csökkentett kvóta szerint lehet elszállítani a szennyvizet a vízművekhez. Az ördög a részletekben bújik meg. Megnéztük, utánajártunk.
Hosszú évek óta óriási probléma a szennyvíz-elvezetés Gútán, hiszen tisztítóállomás híján a város szennyvize tisztítatlanul a Vágba folyik. E téren történtek már előrelépések. Információink szerint Veronika Remišová, a beruházásokért is felelős miniszter kiemelten kezeli a gútai szennyvíztisztító-állomás kérdését. Úgy tudjuk, idén ősszel kiadásra kerülhet az építkezési engedély, s a közbeszerzést követően megkezdődhet a tényleges építkezés.
Addig még a gútai lakosok kénytelenek igénybe venni a szennyvízszállító vállalkozások szolgáltatásait, a törvényből adódóan ugyanis nekik van jogosultságuk elszállítani a szennyvizet.
Az utóbbi időben azonban olyan hírek is kezdtek terjengeni, hogy a szennyvízszállításért felelős vállalkozók jelentősen emelték az árakat. Akár 40 eurót is elkérnek egy-egy szennyvíztároló kiürítéséért. Ezt az emelést az egyébként is magas üzemeltetési költségekkel indokolták.
Másik rendkívüli információ július végén érte el szerkesztőségünket is. Az volt a panasz, hogy a szennyvízszállításért felelős vállalkozóknak a Nyugat-Szlovákiai Vízművek lecsökkentette a telephelyükre történő szennyvízkivitel mennyiségét.
Kérdéseinkkel megkerestük Nagy Ferencet, a Nyugat-Szlovákiai Vízművek területi (Érsekújvár) igazgatóját, aki megerősítette, valóban lecsökkentették a szennyvíz-mennyiség telepükre történő kivitelét.
„Gútán két vállalkozóval van szerződéses kapcsolatunk. Mindig is létezett egyfajta kvóta, amit a vállalkozók saját kérésére állapítottunk meg. Ez évek óta nem változott. Tóth Tibor esetében ez 1200 köbmétert jelent évente, Madari László pedig korábban 8 ezer köbmétert szállíthatott ki, amit idén lecsökkentettünk 3 ezer köbméterre. Mindezidáig mindketten jóval a limit alatt maradtak” – fogalmazott Nagy Ferenc.
Tételesen is felsorolta.
Madari László (3000 m3 a kvóta):
- 2017: 2016 m3
- 2018: 1488 m3
- 2019: 1416 m3
Tóth Tibor (1200 m3 a kvóta):
- 2017: 816 m3
- 2018: 792 m3
- 2019: 736 m3
Ugyan Tóth idén már 816 köbmétert elszállított a vízművek gútai telepére, azonban Nagy Ferenc elmondása szerint a kvóta csökkentésénél az utóbbi három év kimutatásából indultak ki, illetve abból, hogy az előző évben akadtak hónapok, amikor a vállalkozó nem szállított a telephelyükre.
Egészen konkrétan a vállalkozó tavaly januárban, áprilisban, júniusban, valamint júliusban, augusztusban és októberben nem szállított egyetlen egy köbméter szennyvizet sem a vízművek gútai telephelyére. Ezért sem feltételezték, hogy Tóth idén meghaladná a kiviteli mennyiséget. Madari László pedig a vízművek kimutatása szerint idén 1073 köbméter szennyvizet szállított ki a telephelyre.
Hogy hová kerül a szennyvíz esetlegesen fennmaradó mennyisége, arról városi legendák keringenek…
„Tóth Tibor ugyan korábban jelezte felénk, hogy megemeltetné a kvótát, azonban mi ezt nem láttuk indokoltnak, mégpedig a fentebb említett okokból kifolyólag és azért küldtük ki a tájékoztató levelet. Azóta nem keresett meg minket. Holott van lehetőség szerződés-kiegészítésre, és nem zárkózunk el a tárgyalások elől” – mondta Nagy.
Hozzátette, részükről sosem volt és jelenleg sincs semmi akadálya, hogy a gútaiak szennyvizét a telepükre szállítsák.
Nagy Ferenc arról tájékoztatott, hogy a vízművek évek óta (2017 óta) nem emelte az ezzel kapcsolatos árait. Jelenleg egy köbméter szennyvizet 1,33 euróért (ÁFA nélkül) vásárolnak fel, ami egy 5 köbméteres szennyvíztároló tartalmát nézve alkalmanként 8 euró.
A lakosok elmondása szerint és a tapasztalat is azt mutatja, hogy egy-egy emésztőgödröt (nagyságától függően) kéthetente, de legalább havonta egyszer szükséges kiüríteni. A törvény szerint a kiürítéséről egy igazolást kell a szennyvízszállítónak kiállítania, ezt a lakosnak meg kell őriznie és a városi hivatal felszólítása esetén kötelessége felmutatnia. Ezzel igazolja, hogy szakszerűen elszállíttatja a szennyvizet.
Szintén nyílt titok, hogy Gútán több háztartás is feketén engedi ki a szennyvizét a kertjére vagy az utcára az árokba (akár tisztítatlanul, akár nem), ami azonban törvényellenes. Akárcsak az emésztőgödör nem megfelelő, szigetelés nélküli kialakítása.
Több sebből vérzik tehát a történet, aminek egyetlen megoldása a szennyvíztisztító-állomás megépítése és a szennyvízcsatorna-rendszer kibővítése, ami azonban még évek kérdése.
Fotók: Fűri Gábor