Fakivágást végzünk nehezen megközelíthető helyeken, kerítések, épületek, forgalmas úttestek közelében – olvasható ajánlásukban. De mit is jelent ez pontosan?
Láncfűrész hangja hallatszik már messziről. Komáromban járunk, a Nyári utcában. A gútai Visnyei Tamás és munkatársai itt mutatják be nekünk, mit is takar a famászós (alpinista) technikával kivágott fa fogalma.
Két hatalmas fenyőfát tüntetnek el fél nap alatt, hogy a lakók biztonságosan élhessenek. Legalábbis ezt jelenti a veszélyes fák kivágása. Ám maga a művelet sem veszélytelen, ugyanakkor gondosan ügyelnek a biztonságra.
Négyen ügyködnek, hogy estére egy lehullott falevél se maradjon a területen. „A megrendelőtől függ” – mondja érdeklődésünkre Visnyei Tamás, a Carabex kis vállalkozás tulajdonosa, hogyan is kell elképzelni a fakivágást.
„A fenyőfát aránylag könnyű kivágni, hiszen egyenes a törzse és oldalról lógnak ki az ágai. Felmegyünk, lemetszük az ágakat, majd pedig fentről lefelé haladva „felszalámizzuk” a fát.”
Amilyen egyszerűen hangzik, annyira nem az. Alapos tervezést és felkészülést igényel. Tamás elmondja, tizenhárom éves korától az édesapjával járt fát vágni, az alpintechnikával nagyjából három éve ismerkedett meg. Gondolta, ötvözi az alpintechnikát a favágással és azzal egyszerűsödik a művelet. „Elég jól megy, belejöttünk.”
Hozzávetőlegesen 2-2,5 órába telik egy nagyjából tizenhat méter magas fenyőfa kivágása azon a helyszínen – egyébként megint csak fa- és körülményfüggő, van hogy 4-5 óra is lehet, ha mondjuk villanyvezeték galibázik. Serénykednek, összeszokott csapat. „Általában kétemberes munka. Egy mászik a fára, a másik pedig a földről biztosítja őt. Annak is ismernie kell a folyamatot, aki a földről biztosít, hiszen rajta múlik a favágó biztonsága. Itt most négyen vagyunk, egy komáromi céggel közösen nemcsak fakivágást végzünk, hanem eltakarítjuk a fát. A lombokat ledaráljuk, azok a zöldhulladék-telepre kerülnek, a vastagabb részeket tüzifának használjuk. A megrendelő dönt. Van, hogy csak ki kell vágni, az eltakarítás másra marad” – mondja Visnyei Tamás.
Hozzáteszi, van lehetőség a fatuskó eltávolítására, ez marással történik, negyven centiméterrel a földben lemetélik a fatuskót, majd pedig földdel vegyítik, és idővel humusszá válik, aztán lehet fát ültetni a helyére. Ez egy alternatíva arra az esetre, ha valaki nem szeretné felszántatni az egész udvarát, hogy a fa tövét eltüntesse.
Vannak puha- és keményfák, és mindegyikkel másként kell bánni. Nemcsak azért, mert különfélék, hanem még a környezettől is függenek. „Minden fának megvan a tulajdonsága, amit ildomos ismerni, mielőtt szó szerint belevágna az embere. A fenyőfa nagyon rugalmas fa. Míg a dió és nyárfa, illetve a nagyobb, lombos fák kivágásnál hamar törnek. Ugyanakkor ügyelni kell a környezetre is.”
Elmeséli az első igazán jelentős élményét a favágást illetően. Egy mintegy huszonkét méteres és kilencven centiméter átmérőjű fenyőfát kellett kivágniuk. Hatalmas, hat méteres ágai voltak. A fa egy ház és egy fészer illetve épített kemence közé volt beékelődve. Lombjai mindenhová belógtak. Úgy oldották meg, hogy félig levágták az ágakat, s aztán szép sorjában haladtak. Két nap alatt végeztek. Ez volt az első igazán komoly munkájuk. Tamás elmondása szerint azóta is folyamatosan fejlődnek.
Mivel tini korától foglalkozik ezzel, lépéselőnyben van társaihoz képest, azonban mindig új ismeretekre tesz szert. „Szakirodalmat olvasok, nálam tapasztaltabbaktól tanulok akár online, akár személyesen. Így érdemes ezt csinálni. Aki már ismeri az alapokat, annak ajánlatos legalább egy évet eltöltenie szakember vezetése alatt, egyfajta segédként, földről segítve a favágót. Iskolázáson pedig meg kell ismerkedni a kötéltechnikával. Ne otthon próbálják ki az emberek” – mondja Tamás.
Még ma is aránylag ismeretlen ez a típusú favágás, sokszor megesik velük, hogy az emberek csodálkozva nézik őket.
Aránylag elfogadható áron dolgoznak. Tamás úgy mondja, nincs egy általános ár, ugyanis sok függ a fafajtájától, az elvégzendő munka típusától, a környezettől illetve az ott található akadályoktól, valamint mennyi ember szükséges az eltávolítására.
„Mindig arra törekszünk, hogy minőségi és alapos munkát végezzünk, hogy a megrendelő elégedett legyen. Ügyelünk a biztonságra, nem történt semmi probléma a fakivágásnál. Ha olyan a megegyezés, akkor rendbe rakjuk a favágási területet.”
Aki úgy látja, van otthon egy fája, ami már megérett a kivágásra és nem tudja sehogyan se megoldani, akkor keresheti a Carabex munkatársait a 0903 725 934 telefonszámon vagy a facebookon. Akár magánszemélyek, önkormányzatok illetve állami intézmények.
Mindig új ötleteken agyalnak. Terveik között szerepel az eszközparkjuk bővítése. Jövőre egy ágdaráló, aztán idővel tuskómaró. Távolabbi terveik között pedig a faápolás szerepel, azaz a fa megfelelő botolásával és szakszerű formavágásával bővülhet a kínálatuk.
(x)