Véget vetnének a szemetelésnek a városban és annak vonzáskörzetében, erőteljesebb ellenőrzéseket végeznének. Névtelenül, ám hatékonyan kívánnak működni.
Nem nézik jó szemmel a túlzott szeméttermelést és a hulladék illegális lerakóit a gútaiak, akik közül többen összefogtak, hogy csökkentsék a nyilvános helyen szanaszét hagyott hulladék mennyiségét. Páran megszólítottak közülük, hogy hozzunk létre egy nyilvános adatbázist, ahol a szemetelőket tennénk „szégyenszemre”.
Néhányan már felvételeket is küldtek, illetve Gőgh Sándor, a Gúta Service igazgatója is rendelkezik felvételekkel. Érdeklődésünkre úgy fogalmazott, elképzelni se lehet, milyen szeméttel találkoznak munkájuk során. Az éppen véget érő karácsonyi időszak után voltak, akik úgy szabadultak meg a karácsonyfájuktól, hogy azt többrétegű sztaniolba csomagolták.
„Volt mit csinálniuk a munkásaimnak, hogy végül kiszabadítsák a fát. E tekintetben fontos megjegyezni, hogy sajnos egyre több a szemét és mi emberileg kevesen vagyunk, hogy mindent hatékonyan tudjunk feldolgozni. Nem beszélve a temérdek szemétről, amik a szélfogókban, az ártéri erdőkben, a természet más helyein előfordulnak. Nem tudunk mindenhol ott lenni, és mindent betermelni”
Korábban ugyanezzel a meglátással jött a városi rendőrség is, ők is emberhiányra panaszkodnak, amikor szóba kerül az illegális szemetelők kérdésköre. Javaslatként felmerültek a fotócsapdák, s ma már a megfelelő műszaki eszközök is rendelkezésre állnak. Gőgh elárulja, szintén munkaigényes folyamat, ugyanis sok esetben több száz felvételt kell átnézni. Ezekből aztán a városi rendőrség tud dolgozni, ám sok esetben az ő lehetőségeik is korlátozottak.
Egy maréknyi gútai azonban nem nézi tétlenül és árgus szemmel járják a várost, a tapasztalt állapotokról fotódokumentációt készítenek, és eljuttatják az illetékesekhez.
„Nem célunk direkt támadni senkit sem, de a szemetelőkre jobban odafigyelünk. Identitásunkat csak azért nem vállaljuk, nehogy aztán még nekünk legyen gondunk ezzel. Szoktunk szemetet is szedni, ám ezúttal a nagyobb szemétlerakatokra fogunk odafigyelni. Ha kell, akkor magát a Gúta Service-t vesszük nagyító alá, ha esetleg valamit elmulasztanak, illetve rávilágítunk a hosszú évek óta kialakított illegális szeméttelepekre”
Gúta és környékén több szemétgócpont is található, az ártéri erdők mellett a szélfogók is rendre illegális szemétlerakóként működnek, de a termőföldekre is kiviszik a fekáliát és úgy térítik. Ez utóbbiról nemcsak fotódokumentáció, hanem videófelvételek is vannak. Ezeket azonban egyelőre nem akarják nyilvánosságra hozni, az illetékesekkel együttműködve próbálják kezelni a helyzetet.
Bárki csatlakozhat a hulladékkomandóhoz, mégcsak külön jelentkeznie se kell, csupán nyitott szemmel járni és feltöltött mobiltelefonnal, majd pedig a tapasztalt állapotokról fotót illetve videót készítve eljuttatni akár hozzánk (elérhetőségeink a Kapcsolat menüpont alatt), vagy az illetékes szervekhez. A témával a jövőben gyakorta foglalkozni kívánunk.
Fűri Gábor felvételei