Hibát hibára halmoztak, a digitális nyomok vezették el a nyomozókat Gútára. Elkapták Szabót és Marčeket, majd Komáromban Andruskót és Zsuzsovát, és eljutottak Marián Kočner vállalkozóig. Mind a rács mögött van.
Két éve, azaz 2018. február 21-én Ján Kuciak oknyomozó újságíró és jegyese Martina Kušnírová Nagymácsédon készült fészket rakni, és a megvásárolt családi házat csinosították, valamint az esküvőt tervezték. Nem is sejtették, hogy a kapun túl, néha belül is egy gútai, Miroslav Marček arra készült, hogy szánt szándékkal elvegye az életüket. Elkísérte őt Szabó Tamás.
Nem amatőröknek számítottak, mindketten fegyveres erőknél szolgáltak. Marček katona volt, Szabó nyomozóként dolgozott. Pontosan tudták, mire vállalkoztak. A rendőrségi jelentésből kiderül, előre kitervelték a gyilkosságot, és ezért fejenként tízezer eurót zsebeltek be.
Sima munkának tűnt, hiszen Szabó Tamás tisztában volt vele, mennyire nehezen sikerül nyomára bukkanni egy gyilkosnak. Andruskó szerint Tomiék nevettek azon, mennyire töketlen a rendőrség. Ő saját elmondása szerint felt tőlük, és úgy vélte, közük van Molnár Péter, gútai vállalkozó meggyilkolásához. Andruskó tartott Zsuzsovától is, szerinte a nő sakkban tartotta, mivel jól ismeri Kočnert, aki „bármire képes“ és „befolyása van mindenhol“.
Tomiék azon a bizonyos februári napon nem sokat teketóriáztak és véghezvitték szörnyű tettüket, amit később sem bántak meg – legalábbis a bíróságon nem adták ennek látható jelét. Kiderült, hogy többször jártak a helyszínen, felmérték a terepet, és figyelték Kuciak és jegyese mozgását, szokásait, tevékenységét.
Marček elővette a fegyvert, amire egy speciális hangtompítót a szintén gútai Marián Sehnal szerelt, berontott a házba és lőtt lényegében mindenre, ami mozgott. Vallomásában megemlíti, hogy biztosra ment, és hogy ne maradjanak tanúk, Kuciak jegyesével is végzett.
Mint akik jól végezték dolgukat, kocsiba pattantak és meg sem álltak Komáromig, ahol várt rájuk Andruskó Zoltán, aki egy kis szalvétába csomagolva átadta a honoráriumot, majd mindenki ment nyugovóra térni.
Naponta lesték a híradásokat, s amikor már több nap után se került szóba, Andruskó szerint viccelődtek az elkövetők, hogy milyen jó munkát végeztek.
Az ország és a világ február 26-án reggel tudta meg, hogy meggyilkoltak egy újságírót és jegyesét. Azonnal megkezdődöt a nyomozás Juhás Peter nyomozó vezetésével. Alaposan kivizsgálták az ügyet. Indítékként az újságíró munkája volt, aki több leleplező cikket írt a maffialistán is szereplő Marián Kočner vállalkozóról. Kihallgatták Kuciak kollégáit az aktuality.sk-tól, de a SME napilap oknyomozóját is kikérdezték.
Rögzítettek temérdek digitális nyomot, szagmintát vettek, antropológust vontak be, egy csomó szemtanú tett vallomást, a Facebook és a Google is adatokkal szolgált. Csatlakozott az Europol, a Scotland Yard, a CIA és az FBI is. Mind lényegében a gútaiakat keresték.
Aprólékosan elemezték a nyomozók a megszerzett adatokat, az Europol szakemberei a videókamerák felvételeiből összeállították, hogy Szabó Tamás és Miroslav Marček, miképpen jutottak el Nagymácsédra Gútáról.
A mobilszolgáltatók is készségesek voltak, és minden SIM-kártya elérhetőséget a nyomozók rendelkezésére bocsátották, a több GB adatból kihalásztak néhányat, amit ott és akkor használtak. Voltak köztük olyanok is, amiket ukránok használtak, akik éppen csak arra jártak, és kivettek SIM-kártyát kommunikálásra. Hasonlóképpen jártak el Tomiék is, akik újonnan vásárolt mobiltelefonokkal és új SIM-kártyákkal érkeztek a helyszínre. A nyomozóknak feltűnt, hogy csak akkor jelent meg a hálózatban az a két SIM-kártya.
A NAKA átkutatta a Kis-Duna és a Vág térségét Gútánál, ahol aztán megtalálták a gyilkos fegyvert, illetve a töltényeket is egy fában a város határában.
Aránylag jól dokumentált Tomi édesapja autójának útja is, amit először kevertek, tekintve, hogy a Citröen és Peugeot egymáshoz hasonló modelljéről van szó. Az előbbi Berlingo, míg utóbbi a Partner modell volt. A nyomozók kikérték a katonai hírszerzéstől azon műholdak listáját, akik a kérdéses napon a térség felett tartózkodhattak. A Google-tól azon IP-címeket gyűjtötték be, amikről a keresőbe írták Kuciak nevét. De eljutottak egészen az amerikai Amazonig, hogy bocsássa rendelkezésükre az adatokat, amikből kiderül, ki kereste ki a kataszteri jegyzékből a nagymácsédi ház tulajdonlapját. Ekkor már májust írtunk.
A nyári hónapokban a nyomozók számára világos lett, kinek a nevén vannak a SIM-kártyák, és így jutottak el Andruskó Zoltánhoz. Augusztus végén a specializált büntetőbíróság kiadta az engedélyt Andruskó, Zsuzsová és a gútaiak lehallgatására. Szeptember 17-én a rendőrség nyilvánosságra hozott egy fantomképet, amin Rigó Ronald volt látható. Ronald anyja, Martina, akkoriban Marčekkel lakott együtt. Az ügyész úgy vélte, Rigó Ronaldnak fontos információi lehettek a kettős gyilkosságról. Ronald később öngyilkos lett.
Ezután a rendőrség követte Andruskó Zoltánt, egészen az őrizetbe vételéig.
Szeptember 27-én, fél évvel a gyilkosság után, hajnalban 150 rendőr és különféle specialista lényegében megszállta Gútán a Harcsa utcát, valamint az Erdő utcában is voltak, illetve a Laca Novomestského utcába is elmentek.
A legnagyobb razzia azonban Harcsa utcában zajlott, ahol elfogták Szabó Tamást, akit sokáig a gyilkosság elkövetőjének tartottak. Alapos házkutatást végeztek, több órán át zajlott a helyszínelés megannyi sajtómunkatárs vizslató tekintete kereszttüzében.
Még aznap kihallgatták azt, akinek nevén voltak a SIM-kártyát, a korábban önmagától jelentkezett szemtanú, Nyitrai René pedig részletes személyleírást adott Szabóról, akit Diószegen vett észre egy benzinkúton. Másnap pedig a NAKA elment Zsuzsováért, akit a gyilkosság megrendelésével vádolnak és így jutottak el Kočnerig.
A fentebb említettekből két embert már elítéltek. Andruskó Zoltán, a közvetítő 15 év börtönbüntetésre ítélték, a gútai Marián Sehnal pedig a fegyvermódosítás miatt három év feltételes szabadságvesztést kapott. Marček bevallotta tettét, vélhetően életfogytiglant kap.
Szabó Tamás tagadja bűnösségét, valamint Zsuzsová és Kočner se akarja bevallani közreműködését. A bírósági ügy márciusban folytatódik.
Fotók: Fűri Gábor és TASR