Vastapsot kaptak a lurkók és felkészítő pedagógusaik.
Minden kritikusi hang elnémul, amikor olyan szenzációs előadások telítik meg a lelket, mint amit a gútai Művészeti Alapiskola tehetséges diákjai nyújtottak a karácsonyi hangversenyükön. Üdítő és elvarázsoló élményt szereztek a kicsik és nagyok egyaránt a helyi Nagyboldogasszony Római Katolikus Plébániatemplomban, ahol megannyi szülő és érdeklődő alkotta a lelkes közönséget.
Névsorolvasás helyett elsődlegesen szükséges néhány szót ejteni a jelenkori fragmentált társadalomban a kultúra értékközvetítéséről. Számos értekezés hangsúlyozza napjainkban a kultúra alkonyát, válságát s az emberek arra való restségét – akár műveléséről, akár minőségi élvezéséről is legyen szó, mivel kevésszer, vagy elenyészőben az a keresztmetszet, ahol az egyéni érdeklődés egyenértékkel bír az egyetemes jelképi kultúra jellegzetes eszközeivel. Mi több, a ma embere egyre nagyobb kihívásokkal küzd az egyidejű odafigyelési eszköztár használatát illetően, nem még, hogy az ingergazdag környezetből kilépvén képes legyen mélységében értékelni a látottakat/hallottakat.
A Művészeti Alapiskola mintegy egy órás műsora a szakrális térben azonban egy más dimenzióba repíti a befogadó közönséget az adventi időszakban. Pontosan és hatásosan kidolgozott műsorszerkezettel kiválóan vezették a közönség lelki utazását a különféle karácsonyi és azt megidéző szerzemények által. Igényességgel láttatták a növendékek tehetségének legerősebb oldalát, és a kísérő pedagógusok valóban csupán segítők/támogatók voltak, s hagyták tanulóikat megnyilvánulni. Mindazon Isten fénye átragyogott és betöltötte a templom belsőjét.
Könnyű dolguk lehetett a szervezőknek, és odafigyeltek, hogy minden szereplő a legjobb tudását mutathassa meg. Mindezt pedig művészi igényességgel, ugyanakkor a befogadóra tekintettel lévő odafigyeléssel hozták össze.
Nagy Péter János, helyi esperes-plébános örökbecsű gondolatokat tolmácsolva köszöntötte a megjelenteket, akikhez a Művészeti Alapiskola igazgatója, Becse Szabó Ilona szólt. Nemcsak ő, hanem a tanintézmény korábbi vezetője, Paszmár János is megjelent, és a tanári kollégák is egy vezetőfonal mentén adták hozza tudásukat.
A hangversenyen sorra érkeztek az oltár elé bemutatkozni az iskola növendékei, egyfajta értékközvetítő szerepüket megvillantva feltárták Gúta kulturálisan változatos oldalát. Valami olyan élményt nyújtva, ami tökéletes szellemi táplálék ebben az adventi várakozási időszakban és szívet-lelket melengető a zord időjárásban is.
Nem túlzás azt állítani, hogy a gútai Művészeti Alapiskola a tanügyi világban betöltött sajátos szerepében a lehető legjobb emberi tehetség alapanyagával tud dolgozni, s ehhez kivételesen nemes, erkölcsi felelősséggel telített pedagógusokra van szükség. Felismerni és fejleszteni a gyermek még önmaga előtt is rejtett művészi képességeit, ahhoz rendkívüli érzékkel bíró tantestületre van szükség. Mindenki megmutatta magát, az adott pillanatban kihozta a legtöbbet.
Fontos megjegyezni, a művészet nem attól értékes, hogy tökéletes, azaz hibátlan, hanem az arra való törekvés teszi izgalmassá, élvezhetővé és igazán megkapóvá.
A megfelelően pörgős előadássorozat kellőképpen vázolja fel a művészi irányvonalat. Hol elandalítva, hol felrázva a közönséget, ám mindig szem előtt tartva a gyermekek igényeit és tehetségük fejlettségi szintjét. Nemcsak végigszalad, hamar letudva az egészet, hanem időnként, a közönséget kellően felkészítve hosszabb előadásokat is beiktattak a szervezők.
Elég csak Németh Gabriel igéző zongorajátékát említeni, aki úgy szólaltatta meg Debussy Suite bergamasque című szerzeményét, hogy arra még a zenei ínyenc is csettinthetett a nyelvével. Igazán magával ragadó volt.
Karel Svoboda Tři oříšky című művének előadásakor kivételes művészi kecsességgel (énekkel és tánccal) kápráztatták el a nézőket.
Valamennyi résztvevő élményajándékot adott szívélyességgel, ami elkísérheti a befogadót a szürke mindannapokban is. Ennél fogva méltán lehet városi rendezvényi rangra emelni a Művészeti Alapiskola karácsonyi koncertjét, az eltelt évek alatt elégségesen megszolgált erre a címre.
Fotók: a szerző