Rekordszámú jelentkező éppen ebből a városból volt. A szlovákok az itteniektől tanultak magyarul.
Beváltotta a hozzáfűzött reményeket az a csereprogram, amelynek keretében magyar és szlovák diákok vették fel egymással a kapcsolatot, hogy azáltal is jobban megismerjék egymást. Kölcsönösen tanulták egymás nyelvét és közös feladatok teljesítésével közelebb kerültek egymáshoz.
A S(z)lomarát Polgári Társulás négy éve indította útjára a cseregyerek.sk programot azzal a céllal, hogy a magyar iskolák felső tagozatos diákjai az érdeklődési körük mentén kiválasztott szlovák társukkal párokat alkotva több hónapon keresztül különféle érdekes projektfeladatokon dolgoznak. Mindez arra ösztönzi a diákokat, hogy örömmel és érdeklődéssel fedezzék fel a szlovák nyelvet és kultúrát, szlovák társaikat megismerjék és elfogadják, a közös együttműködés alatt „idegenekből“ barátokká váljanak. A projekt nagy hozadéka, hogy segít lerombolni a szlovák nyelvvel szembeni gátlásokat, elősegíti az egymással szembeni sztereotípiák leépítését, valamint toleranciára neveli a diákokat.
A Nagyboldogasszony Egyházi iskolaközpont diákjai is bekapcsolódtak a Cseregyerek – rozumieme.si programba lelkes szlováktanáruk, Kálmán Ildikó vezetésével. A járványügyi helyzet miatt ebben a tanévben a program két részben valósul meg: novembertől februárig online formában, tavasszal és nyáron – a járványhelyzet javulásában bízva – személyes úton. A tanintézmény valamennyi felső tagozatos osztályából kerültek ki érdeklődő diákok, akik kíváncsiságtól vezérelve lelkesen vágtak bele ebbe a több hónapig tartó nyelvi projektbe. (5.évfolyam: Mišák Viktória, Riflík Diana, Szabó Rozi Hanna, Tóth Eszter, 6. évfolyam: Beck Dóra, 7.évfolyam: Balázs Fanny, Halász Rebeka, 8.évfolyam: Angyal Zsófia, 9.évfolyam: Decsi Anna, Nagy Enikő.)
Arra is lehetőség nyílt, hogy a magyar diákok szlovák nyelvkörnyezetben vendégcsaládnál elszállásolva szlovák iskolába járjanak, a nyári szünetben pedig a magyar család látja vendégül a szlovák diákot. Ez a módszer évszázados hagyományra tekint vissza, a múltban is bevett gyakorlat volt, hogy a magyar nemesi és polgárcsaládok gyermekeiket szlovák vidékre küldték „szlovák szóra”. Ilyen elven működik az Erasmus+ program is, amelynek keretén belül az Európai Unió diákjai és tanárai külföldi projekttalálkozókon vesznek részt, melyek célja, hogy a nyelvi készségek fejlesztése mellett megismerjék egymás kultúráját, gondolkodásmódját, nyitottá váljanak az európai nyelvi és kulturális sokszínűség iránt.
A kiválasztott párok különféle programokon dolgoztak: mindkét nyelven ismert szólás-mondások gyűjtése, karácsonyi ételreceptek megosztása és élethelyzeti szituációs gyakorlatokat végeztek, és daloltak is.
A gútai diákok szlovák társukkal karöltve veterán és újonc kategóriában a nyertesek között szerepeltek. A „veterán“ kategóriában Balázs Fanny (VII.A) és Nagy Enikő (IX.A) július 1-4. között egy dunai lakóhajóra nyertek kirándulást; „újonc” kategóriában Riflík Diana (V.A) és Halász Rebeka (VII.A) augusztus 21-28. között egy balatoni nyaraláson vehetnek részt.
Az ünnepélyes eredményhirdetésen megjelent Filip Mónika oktatásügyi államtitkár és Gajdács Mónika, a Kisebbségi és Inkluzív Oktatásért Felelős Főosztály főigazgatója. Kétnyelvűként személyes tapasztalataikat is megosztották a résztvevőkkel, rámutattak arra, hogy a Szlovákiában élő magyarság komoly értéke a két kultúra és két nyelv magas szintű ismerete. Arra bátorították a magyar diákokat, hogy büszkén vállalják magyarságukat, tanuljanak meg jól szlovákul, hogy a jövőben bátran képviselhessék a szlovákiai magyar közösség érdekeit.
A projekt sikerességét bizonyítja, Zuzana Čaputová átvette a védnökséget a Cseregyerek – rozumieme.si projekt felett. Az Iskolaügyi Minisztérium támogatásával augusztus 28-31. között minden résztvevő egy közös táborozáson vesz részt, amelynek célja, hogy a diákok személyesen is elmélyíthessék barátságukat, megismerjék egymás kultúráját, és a magyar gyerekeknek lehetősége nyíljon a szlovák nyelv gyakorlására.