Mobilaplikációval is bejárható interaktív tanösvényt avattak. Közép-Európa legnagyobb zöld létesítményét tervezik létrehozni. A látványosságoknak nincs vége-hossza.
Aranysugárral töltötte meg a Gúta melletti Túzokos területet a nap, amely hét ágra sütött, és a harmincfokos meleget csak hébe-hóba törte meg a szél. Kékellő ég alatt, a Szigeti rétek elnevezésű páratlan zöldövezeti környezetben Katka Vajlíková, a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség Enviromentális Oktatóközpont, köznyelven, Túzokfarm vezetője fogadta vendégeit.
Egy nappal a Környezetvédelmi világnap után a Gúta Nemesócsa irányában fekvő Túzokoson tartott nyílt napon mutatták be a Táj meséi elnevezésű tanösvényt. Messziről köszönt minket Béla, a kecske, és Fiona, a szamár, de megannyi más állat is meg-megmutatkozik ottlétünk során.
Bensőséges, baráti összejövetel volt ez, ahol a zöldszerető emberek újabb betekintést nyerhettek az egyebek mellett a Pozsonyi Regionális Környezetvédelmi Egyesület, a Komenský Egyetem Természettudományi Kara valamint a Vízgazdálkodási Kutató Intézet által támogatott terület legújabb fejlesztésébe.
„Sosem áll meg a munka, hiszen az újabb környezetvédelmi fejlesztés új kihívásokat is hoz” – fogalmazza meg Katka Vajlíková. Majd sorolni kezdi mindazon fejlesztéseket, amiket az elmúlt évben sikerült végigvinniük és feltárta a következő időszak beruházásait. Nagyobb léptékűek és lenyűgözőek.
Egyre nagyobb az érdeklődés, s ennek köszönhetően bátrabban vágnak bele a fejlesztésekbe. Legutóbbi, egy tanösvény, amely mentén különféle információs táblák által ismerhetjük meg az Alsó-Csallóköz korábbi és jelenlegi természeti világát. Több ezer évre visszamenő ismeretanyag áll rendelkezésre.
Akkor kezdődik, amikor i.e kétezer tájékán, a területen a rómaiak az utolsó leopárdokat leöldösték. Azután sor került a lápos-mocsaras vidék emberek általi meghódítása. Kezdetben csak ideig-óráig maradtak itt elődeink, majd a kisebb botló fűzfás területen egyre strapabíróbb hajlékokat, tanyákat alakítottak ki.
Együtt a természettel – éppen eme gondolat mentén képzelték el jópár évvel ezelőtt a Túzokos terület újjáélesztését, illetve egyfajta példaként mutatnák meg az érdeklődőknek: elődeink nemcsak sikeres vadászok, halászok és földművelők voltak, hanem a természettel szimbiózisban élve fenntartották a Szigeti rétek biológiai sokféleségét.
Ahogyan növekedett az emberek száma (beszédes, hogy kezdetben két férfi és három nő alkotta az első telepeseket), úgy alakult át a térség arculata. A mezőgazdaság térnyerésével pedig egyre inkább zsugorodott az a természeti közeg, ahol ember-állat-növény-gomba egymást kiegészítve létezhet. A Túzokos terület éppen ezért egyfajta természetes mintavilágot tár fel.
Hogy egyre inkább vevők erre az emberek, mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény: messzi földről érkezők számára is már nyitvatartási időt is meghatároztak a terület gondnokai. Aszerint munkanapokon reggel nyolc órától délután négy óráig, páratlan szombatokon pedig délelőtt tíz órától este hatig várják a látogatókat. Kisebb belépő ellenében egy útmutatót kap a látogató, és fakultatív programként végigjárhatja a Szigeti rétek életének útját. Mindemellett igény esetén idegenvezető is a rendelkezésre áll, aki magyar, szlovák illetve angol nyelven mesél a tájról.
Bemutatásra kerülnek a különféle növények és állatok, valamint a rétek egykori jellegzetes hangjait egy napkollektorral ellátott hangjelző berendezés segítségével, a saját fülükkel is hallhatják az érdeklődők, akik akár sátorozhatnak is. Ráadásul kialakítottak szabadtéri illemhelyeket és tervben vannak kinti zuhanyzók is.
Élményszerű sétálóösvényt is kialakítottak, ahol mezítláb lehet megtapasztalni, milyen érzés egyes talajtípusokon járni. Ötven gyümölcsfát is ültetnek.
A lurkókra is gondolva – hiszen éppen az ő felvilágosításuk az egyik cél – Máté Bence világhírű madárfotós terve alapján egy kis madárlest alakítottak ki csúszdával. A kicsik egyebek mellett egy jópofa, ismeretterjesztő mesés könyvet is lapozhatnak, ahol az „undorító élőlények” titkairól tudhatnak meg egy s mást. A kötet online ingyen elérhető és letölthető.
Ottjártunkkor éppen nagyban zajlott az egykori irodaépület átépítése. Több mint 930 ezer eurós beruházásról van szó, ahol kisebbe, mintegy hatvan főt befogadó előadóterem illetve irodák is rendelkezésre állnak. Natúr linóleum lesz és padlófűtéssel lesz. A tető pedig titán-cink lemezekből lesz lefedve. Ez az életkörnyezet minősége operációs program keretében valósul meg.
„A másik projektünk jóval nagyobb volumenű. Egy 5 millió eurós beruházásból (a norvég alapból) létrehozzuk Közép-Európa egyetlen teljesen zöld és intelligens létesítményét. Önfenntartó lesz: áramot termel saját ellátására, valamint az esővizet is hasznosítja. Ezzel nemcsak spórolni szeretnénk, hanem példával elöl járni nemcsak a nagyobb vállalatok, hanem az egyszerű emberek számára is, hogy lehet környezetbarátabb módon is élni” – fogalmazta meg Katka Vajlíková.
Saját keretből pedig felújították a régi tanyaházat, ahol jelenleg még irodák találhatóak. Katka Vajlíková mintegy mellékesen, ám hangsúlyosan megjegyezte, a térségről készül egy dokumentumfilm is, Branislav Molnár rendezésében. A film premierjére idén ősszel kerülhet sor.
Az éghajlatváltozás a jelenkor kihívása, éppen ezért a Túzokos az ismeretterjesztést erre a szakágra is kiterjeszti, mégpedig egy klimatológus alkalmazásával.
Fotók: Fűri Gábor
1 hozzászólás
Azt azert nem gondoltad komolyan, hogy a romaiak idoszamitasunk ELOTT ketezer evvel leteztek ugye? Es ha mar nem leteztek, akkor hogy is volt a leopardokkal/parducokkal?