Kisebb reformot lengetett be a polgármester-jelölt és csapata a programbemutatójukon.
Zöldítés és turizmus – nagyjából e két legkisebb közös többszörös jellemezte Halász Béla független polgármesterjelölt és négy képviselőjelölt (személyesen hárman voltak jelen) választási tervük ismertetésén. Halász mellett Lengyel István, Németh Béla, Gőgh Péter volt, munkakötelességek miatt távolmaradt, de a csapattal indul Fördős Tamás.
Tizenkét pontban határozta meg Halász Béla és csapata, hogyan képzelik el a következő választási időszakot, bár Halász korábban úgy nyilatkozott, legfeljebb két ciklusban gondolkodik. Halász a városi művelődési központ körtermében nyitányként felvázolta azokat a közvéleménykutatásuk alapján képező sarokpontokat, amik a kontúrokat jelentik az esetben, ha megválasztják őt polgármesternek, kis csapatának tagjait pedig képviselőnek.
Elsőként a város irányítását képzelik el másként. Mégpedig legfőképpen lendületesebben vezetnék, illetve emberközelibbé tennék és átszerveznék a városi hivatalt, az egész ügyvitelt „gyorsabb reagálásúra” változtatnák. Meghatároznák a kompetenciákat és a felelősségrevonást. Lengyel István független képviselő, aki Halász csapatában méretteti meg magát, azt mondta, változásra van szükség a hivatal működésében. Úgy fogalmazott, végigküszködte a huszonnyolc évet, mióta a közszférában dolgozik. Úgy látja, „vannak rezervák” a városi hivatalban, illetve a városi költségvetésben is találni rejtett forrásokat. „Nagyon fontos a polgármester személye, új és frissebb vérre van szükség” – mondta.
Ésszerű spórolást is belengettek a bemutatkozók, főleg, ami az energiafogyasztást illeti, mivel megfogalmazásuk szerint kemény időszaknak néz elébe Gúta. Ezzel összefüggésben egy akciótervet dolgoznának ki az energiaválság hatásainak csökkentése érdekében. Halász energiatemetőnek nevezte a városi művelődési központot, de Gőgh Péter jelölt azt mondta, a városi sportcsarnok energetikai szempontból a leggazdaságtalanabb épület. Áttérnének a zöld energiára, vagy legalábbis jobban kihasználnák az általa nyújtott lehetőségeket, s ezzel egyidőben átszerveznék a Kolbyt hőkezelő vállalatot is, illetve energiaauditot végeznének a város intézményeiben.
Kitértek a közlekedésbiztonságra is. E tekintetben utakat, járdákat, parkolókat újítanának fel illetve alakítanának ki, valamint a városon átívelő kerékpárút is a tervük között szerepel. Buszsávokat és a gyalogos átkelőket is biztonságosabbá tennék. Mindemellett a közbiztonságra is odafigyelnének, bővítenék a kamerarendszert (külterületekre is figyelve) és a városi rendőrség állományát, akik aztán sebességmérést is végeznének – úgy látják, adottak a feltételek és élnének vele. Németh Béla az egyedülálló nyugdíjasokra is odafigyelne és közpénzből segítené őket, hogy például a zöldkezelői vállalat az idősek háza előtt levágná a füvet, de akár felmentené őket az adófizetés terhe alól.
Ütemesebben fejlesztenék a várost is, új területrendezési tervet készítenének, munkahelyek teremtésére is összpontosítanának – legfőképpen a kis- és középvállalkozók támogatásával. De játszóteres projektek is a terveik között szerepelnek, ahogyan a hulladékgazdálkodás területén is látnak még javítanvalót, valamint közösségi erdőt telepítenének, mégpedig úgy, hogy évente minden újszülöttnek ültetnének fát, ezáltal pedig még a közösségi létezést is erősítenék – nagypapák unokáikkal és a városlakók betérhetnek az erdőbe kikapcsolódni.
Halász Béla és csapata a szennyvízhálózatot is kiépíttetnék, mégpedig lehetőleg 4-6 éves ciklusban. Ezzel összefüggésben minden illetékeshez addig kopogtatnának, míg azok meg nem unva Gútát különleges elbírálásban részesítenék és megvalósulhatna az elképzelés, hogy ne kelljen a Vágba ömleszteni a város szennyvizét.
Azért sem, mivel a turizmus és azon belül a vízi turizmus is kiemelt szerepet kapna. „Körbe vagyunk véve vizekkel, és nem használjuk ki a Kis-Duna és a Vág ilyen jellegű lehetőségeit” – fogalmazott Gőgh Péter, aki mint a kézilabdaklub edzője, rálát ezekre a dolgokra is. Úgy fogalmazott, elég lenne, ha kenusok ki tudnának kötni, lenne egy jelzőtábla telefonszámmal és ha már itt vannak, akkor több időt is eltölthetnének a városban, mint az a fél nap, amit egyébként a látogatók töltenek Gútán.
A turizmus fejlesztésében még a Dögös területét is jobban kihasználnák, tanösvénnyel – amit pár óráig megvilágítanának, kilátóval, csónakázási lehetőséggel a tavon, miután azt revitalizálták, amit zsiliprendszer kiépítésével érnének el. A Vág part lehetőségeit is jobban kihasználnák.
Gondolnak a kultúrára és a sportra is – ez utóbbinál új sportcsarnok megépítését szorgalmazzák, az előbbi kapcsán jobban népszerűsítenék a tájházat, a pünkösdi sortáncjárást, de regionálisabbá tennék a Gútai Búcsú és Vásár programfolyamát.
Halász Béla Gútára hozná a LIDL-t, mert mint mondta, immáron összközösségi érdek, hogy letelepedjen a városban az üzlethálózat. Ugyanakkor a helyi termelőkre is odafigyelnének, számukra egy állandó és fedett termelői piachelyet alakítanának ki a magyar speciális iskola épületi területén a pékség mellett.
Megalapoznák a tisztességes polgári együttélés feltételeit, hogy itthon tartsák a fiatal családokat, de szociális és nyugdíjasok számára bérlakásokat építenének. Fejlesztenék a Déli zónát, ahová a LIDL-t tervezik, és ahol elmondásuk szerint jövő tavasszal kezdődhet a telekeladás, amiből bevételre számíthat a város.
Arra pedig nagy szükség van, hogy mindez megvalósulhasson, illetve Halász Béla elmondta, arra számít, csapatával képesek lesznek jobban lehívni az EU-s pénzeket is.
Portálunk azt a kérdést szegezte Halász Bélának és csapatának, hogyan szerzik meg ehhez a képviselő-testület többségi akaratát. Úgy válaszolt, bízik benne, hogy a megválasztott képviselők mindenekelőtt a város érdekeit fogják szem előtt tartani és akképpen cselekedni. Mindezt több tucat érdeklődő jelenlétében jelentették ki.
Összességében így képzelik el Gúta fejlesztését, és mindehhez az egész itteni közösség támogatására számítanak, azzal az ígérettel, hogy rajtuk nem fog múlni, és ha kell, több pár cipőt is elkoptatnak annak érdekében, hogy kijárják mindazt, amit szerintük Gúta jogosan megérdemel.
Fotók: a szerző