A kölcsönös kapcsolati hídépítés a magyarság legnagyobb erőssége.
Fogjunk össze Nagydobrony községért címmel szerveztek jótékonysági estet a gútai Adamis Anna Városi Művelődési Központban.
A rendezvényen Fellinger Károly Gúta és Nagydobrony című versét a gútai Corvin Mátyás Magyar Tannyelvű Alapiskola két diákja, Melečky Dorka és Vadkerti Kincső adták elő. Továbbá fellépett az 1975 óta működő hagyományőrző Szadai Czibere Táncegyüttes Magyarországról. Az Antal Édua és Horváth Viktor vezette társulat repertoárjában több kárpát-medencei tájegység tánca is megjelenik. Gútán galgamenti és magyarszováti táncokat mutattak be.
A gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont harmadikos diákjai népi gyermekjátékokat adtak elő, Vermes Orsolya vezetésével.
A szintén gútaiak Nagy Boglárka és Tóth Laca műsorösszeállításukban az összetartozás fontosságáról énekeltek, Kubicsek Vivien szavalt valamint dalolt is Tánczos Szilviával és Pikáli Gyöngyikével.
Halász Béla, Gúta polgármestere beszédében kiemelte: lélekben a gútaiak együtt éreznek a nagydobronyiakkal és a kárpátaljai magyarsággal, illetve fontos az egymás iránti segítőkészség. Halász szerint adományokkal képesek vagyunk hidakat építeni egymás között, és megváltoztatni, jobbá tenni mások életét, mert a szeretet és az emberség nem ismer határokat.
„Minden egyes cselekedet, amit a segítség nevében teszünk, hatalmas hatással lehet a rászorulók életére” – fogalmazott a gútai polgármester.
Halász örömét fejezte ki, hogy a mai találkozón véglegesítették: Nagydobrony és Gúta hamarosan testvérvárosi egyezményt fog megkötni. Nagydobrony már jóváhagyta, a gútai testület a következő, március 25-iki ülésen fogja ezt megcselekedni.
Nagy Ferenc, a nagydobronyi kistérség polgármestere felidézte, az első baráti kézfogás hat évvel ezelőtt csattant el, és olyan szándék született, hogy megismerje egymást a nagydobronyi és a gútai magyarság. Úgy fogalmazott, a nagydobronyiak nem ismerik Gúta lakóit, Gúta lakói nem ismerik Nagydobrony lakóit, nem ismerjük egymás kultúráját, nem ismeri magyar a magyart, akiket annak idején egy határral szakítottak el egymástól.
Az eltelt időszakban folyamatos volt a kapcsolattartás, ám a koronavírus-járvány megakasztotta a találkozásokat, majd egy reggel szörnyű dologra ébredtek: Oroszország megtámadta Ukrajnát.
„Biztosított minket az akkori vezetés (gútai, a szerk.megj.) és Pikáli Róbert barátom, hogy mellettünk vannak és segítenek. Furcsa volt ezt hallani egy olyan kistérség vezetőjének, akik azelőtt akkora potenciállal rendelkeztünk, hogy bárkinek képesek lettünk volna segíteni. El se tudtuk képzelni, hogy mi is segítségre szorulhatunk” – fogalmazott Nagy Ferenc.
Szerinte a kárpátaljai közösség nagyon erős.
„Megbirkóztunk eddig minden nehézséggel, a kárpátaljai magyarságot rengeteg balsors sújtotta. Bátran ki merem jelenteni, hogy talán a legtöbbet szenvedett, azok közül, akiket annak idején elszakítottak az anyaországtól” – fejtette ki a nagydobronyi polgármester.
Egyúttal reményét fejezte ki, hogy hamarosan béke lesz, és akkor megismerhetik egymást a gútaiak és a nagydobronyiak, valamint megannyi közös akciót szervezhetnek.
A rendezvényre ellátogatott Forró Krisztián, a Magyar Szövetség elnöke, aki beszédében kifejtette, a háború is bebizonyította, az összefogásnak óriási ereje van.
A gútai Pikáli Róbert, a jótékonysági összejövetel megálmodója és lelkes szervezője az este folyamán mindenki támogatását megköszönve átadta az összegyűlt 781,20 eurót Nagy Ferencnek.
Nagydobrony a szlovák-ukrán határtól 20 kilométerre található, jelenleg Kárpátalja legnagyobb magyarlakta települése. Az itt élők őrzik népszokásaikat, és ugyan a mindennapokban már nem használják a népviseletüket az asszonyok, ma is varrnak és hímeznek. A településen gyűjtött népdalt egykor Bartók Béla és Kodály Zoltán, sok helyütt ismertek a nagydobronyi népballadák is.
-vncs-
Fotók: Tóth Enci