Saját kezükbe vették a kezdeményezést, örök mementót állítanának a jelen nemzedékkel a jövő generációjának. Önkéntesen, lokálpatrióta szemlélettel.
Miután beütött a koronavírus-járvány Szlovákiába, az első sokk után a gútai aranykezű asszonyok azonnal a tettek mezejére léptek és saját kezűleg varrott szájmaszkokkal látták el a szűkebb és tágabb régiót. Nem átallottak naphosszatt varrni.
„Több mint 9500 szájmaszkot varrtak meg aszsonykáink. Ezeket ingyen kiosztottuk mindazoknak, kik igényelték. Nemcsak Gútán, hanem bárhol, ahol igény mutatkozott rá“
A koronavírus-fertőzés enyhítésének látszatja miatt és a felszabadult szabadidőnek köszönhetően Kis Rozália továbbgondolta a kezdeményezést és a környezetvédelemre összpontosította elképzelését.
„Túl sok a műanyag a környezetünkben. Ebben az új krízishelyzetben mintha erről kissé megfeledkeztünk volna. Elmúlt a Föld napja is, és alig volt róla említés, mert kis túlzással mindent vitt a koronavírus. Annak apropóján felötlött bennem, mi lenne, ha többször használatos bevásárlószatyrokat varrnék. Mónikától kaptam anyagot. Ám egyszínűek voltak, unalmasak. Ekkor jött az az elképzelés, hogy a gyermekek rajzolhatnának rá környezetvédelemmel kapcsolatos képeket“
A többnemzedékes kezdeményezés követőkre talált és a gyermekek a szabadidejükben különféle rajzokkal látták el a csontfehér vászontáskákat. Mindegyiket egyedi, gútai gyermekek rajzai díszítik. Ezen túlmenően pedig a gútai asszonykák azon tanácskoztak, miképpen lehet ezt még jobban a környezetvédelemre fordítani.
„A mai világban kevés időt fordítunk a természet adta szépségekre. Nem kell kitalálni, nem kell hosszan keresgélni sem, hanem csak észrevenni. Gúta és páratlan zöldövezeti környezete pompás látképet mutat. Ezt szeretném erősíteni. Éppen ezért áruba bocsátjuk ezeket a kész bevásárlótáskákat. A befolyt összegből pedig facsemetéket vennénk, amik aztán kiültetésre kerülnének“
Hozzáfűzte, több elgondolás is napvilágot látott. Akár egy kis ligetet is létre lehetne hozni, ahol a táskarajzokat készítő gyermekek nevei lennének, ami akár a jelenlegi koronavírus-járvány miatti összefogást is jelképezhetné. Mementóként szolgálhatna a jövő nemzedék számára.
„A táskák ára 4-5 euró között alakul. Célom egy újfajta mozgalom elindítása. Nem vállalkozásban gondolkodom, hanem, hogy a példám hátha ragadós lesz és többen kedvet kapnak“ – mondja Kis Rozália. Hozzáfűzte, ebből mindenki profitálhat, hiszen a fák hosszú ideig oxigént termelnek, és a nyári hónapokban kellemes hűvöst tudnak biztosítani.
Akinek felkeltették érdeklődését a gútai aranykezű asszonyok munkái, azok keressék Szabó Katalint. Egyelőre még csak „lányos“ holmik készültek, de várhatóak fiúk számára is.
A mozgalom pedig kicsiben már talán el is indult. Kürti Mónika elárulja, hogy Helena Svoreňová régi függönyöknek adott új életet, amikor is kimosható zacskókat varrt belőlük. Bevásárláskor a különféle zöldségek és gyümölcsök tárolására kiválóak. Úgy alakította, hogy ne legyen több gramm, mint a műanyagzacskó, és használhatóak legyenek. Az ő termékei is megvásárolhatóak. Az azokból befolyó összeg, szintén facsemeték megvételére lesz fordítva.
A Gútai Aranykezű Asszonyok csoportjához csatlakozott Malčáková Helena is, illetve Škrochová Petra, Marosi Ágnes, Szabó Ilona szintén varrják a különféle öko-táskákat valamint szájmaszkokat, amiket tornazsákkal párosítva gyermekek számára elérhetőek.
Az egyelőre jogi státusz nélkül működő alulról szerveződő kezdeményezést Kürti Mónika és Szabó Katalin vezeti a Mi Gútánkért Polgári Társulás égisze alatt. Tartottak már tematikus jellegű kis vásárokat, húsvéti, nyári és karácsonyi találkozókat Gútán és a régióban egyaránt. Egy nagy álmuk pedig, hogy ezek a valóban aranykezű asszonykák egy helyen tudnának együtt eltölteni a szabadidejüket, egy helyiségre vágynak, ahol közösen alkotnának és a gyermekeikkel, unokáikkal együttesen a jövő generációt ihletnék.
fotók: a szerző és a gútai aranykezű asszonykák