Gyakorlati útmutatóval látta el a térség polgármestereit.
Gútán járt Jaroslav Kmeť közlekedési államtitkár, akivel a régió polgármesterei a kerékpárutak kiépítéséről, a közlekedés helyzetéről, a kerülőutak kiépítésének szükségességéről és a közlekedésbiztonságról beszéltek. Gútán Halász Béla helyi polgármester Naszvad, Megyercs, Kamocsa, Ifjúságfalva, Negyed és Szímő vezetőivel tájékoztatta az államtitkárt. Több gyakorlati tanáccsal is ellátta Kmeť a résztvevőket.
A megbeszélés szünetében a gútai városi hivatal emeletén tartott sajtótájékoztatón az államtitkár kedélyesen elcsevegett az újságírókkal, anekdotákat mesélt mondván, tisztában van vele, hogy már csak fél évig tölti be a tisztségét. Ennek ellenére fontosnak tartja, hogy találkozzon az önkormányzatok képviselőivel, akiknek elmondta, hatalmukban áll nyomást gyakorolni a kormányra illetve a megyei képviseletre.
A közlekedésbiztonság égető kérdését is napirendre tűzték. Ez elsősorban azért nem tűr halasztást, mivel 2021 őszén négy áldozatot követelt egy baleset, ahol a kamionos nem az útviszonyoknak megfelelően hajtott és halálba sodort munkába igyekvő gútai férfiakat. Akkor gyors megoldást sürgettek az illetékeseket, petíciót is elindítottak, de a szaktárca viszont nem értette meg a panaszokat. Az államtitkár Gútán kifejtette, meglepte őt a közlekedésbiztonság hiánya.
A közlekedés kérdésében Kmeť kifejtette, a szaktárca prioritási listát állított össze a témában tervezett beruházásokról, amin az R7-es kiépítésének lehetősége a negyvenedik helyen áll és csupán 2030 után kezdődne meg a továbbépítése.
“Ahhoz, hogy előrébb kerüljön a listán, arra van szükség, hogy valamilyen külföldi befektető megtelepedjen a térsében. Ez jórészben meggyorsíthatja a folyamatokat” – fogalmazott Jaroslav Kmeť közlekedési államtitkár. Példaként a Kassa mellett létrehozandó Volvo-gyárat említette. Hozzátette, az új kormánynak újfajta finanszírozási modellt lenne jó alkalmaznia, egyfajta pénzügyi alapot létrehozni, hogy a rendelkezésre álló ki nem merített összeg adott esetben növekedjen.
Az államtitkár elmondta, évente 800 millió euró áll rendelkezésre a költségvetésben az úthálózatra, ám legalább 1,5 milliárd euróra lenne szükség. Itt is arra apellált, hogy az önkormányzatok fejtsenek ki erőt a kormányra, hogy cselekedjen. Jelenleg elsődleges szempont a D3-as autósztráda kiépítése.
Ami a közlekedésbiztonság kérdését illeti, Kmeť elmondta, úgy látja, hogy az utak nem felelnek meg a modern kor követelményeinek, nem teljesítik a jelenlegi normákat és paramétereket.
“A meglévő utakat szükséges lesz kiszélesíteni és átterelni a forgalmat. Ehhez nyomatékosan kérni a kormányt és a megyét. Arra kell irányítani a forgalmat, ahol szélesebbek az utak, és a másodosztályú utakra meg kihelyezni a tiltótáblákat, esetleg súlykorlátozást bevetni. Kevesebb baleset lehet, ha szélesebbek lesznek az utak” – fogalmazott az államtitkár.
Kmeť elmondta, hogy az EU már nem igazán szeretne pénzt fordítani a szlovák utakra, mondván, harminc éve volt az országnak arra, hogy kiépítsék a megfelelő úthálózatot és erre temérdek anyagi eszközöket folyósítottak. Az államtitkár úgy mondta, az önkormányzatoknak lesz szükséges lépniük a fejlesztések terén. Kiemelte, hogy az állam a hidak megépítésére és rekonstrukciójára helyezi a hangsúlyt, ám azokat is elsősorban az első osztályú utakra tervezik.
A kerékpárutakkal kapcsolatosan már pozitívabb híreket oszthatott meg az államtitkár. Azokra mintegy 105 millió euró áll rendelkezésre, a beküldött 36 projekt mindegyike pozitív elbírálásban részesül összesen 40 millió euró értékben, ezért lesznek még kiírások. Ebben a körben csak a húszezer feletti lakossal rendelkező önkormányzatok pályázhattak, sikeres volt Érsekújvár és Komárom is, a következőkben kisebb települések is majd pályázhatnak.
Röviden a vasúthálózatról is szót ejtett a közlekedési államtitkár, aki bár a rövidtávú tervezetben nem látja a Gúta-Negyed közti vasúti összeköttetés kiépítését – erről korábban ITT és ITT írtunk, de azt javasolja, mindenképpen kezdeményezze az önkormányzat, mert a jövő a vasúti illetve általában a tömegközlekedésé és az elekromos autóké.
Halász Béla Gúta polgármestere elmondta, intenzív tárgyalásokat folytat a város vezetése ezekben a kérdésekben is, és további régiós találkozókra kerül sor, legközelebb áprilisban, ahol szintén napirendre kerülnek ezek a témák a vízi turizmus illetve a bérlakások kérdése mellett.
Fotók: a szerző