Ugyanakkor szolid derűlátással tekintenek a konszolidációs 2025-re.
A városi önkormányzat tárgyalta a 2025-re kidolgozott költségvetést, amely számos kihívással és változással néz szembe. A költségvetést Nagy Anikó, a városi hivatal pénzügyi osztályának vezetője ismertette, aki részletesen bemutatta annak szerkezetét. A tervezett bevételek és kiadások egyaránt közel 11,5 millió eurót tesznek ki, biztosítva ezzel az egyensúlyt.
A nyilvánosan is elérhető dokumentum részletezi, hogy a költségvetés összeállítása évről évre egyre nehezebb feladat. Az energiaválság, az infláció és az ukrajnai háborús konfliktus jelentős nyomást gyakorol a város pénzügyeire. A 2025-ös év különösen kritikusnak ígérkezik, mivel a költségvetési stabilitás bizonytalan.
Jelentős változás, hogy 2025. január 1-től az óvodák finanszírozása állami költségvetésből történik, nem pedig a részesedési adókból. Ez átalakítja az önkormányzatok pénzügyi szerkezetét, csökkentve a személyi jövedelemadó-bevételük arányát 70%-ról 56,1%-ra. Nagy Anikó a költségvetés írásos indoklásában jelezte, hogy a változás jelentős kihívások elé állítja a várost, és a tervezett bevételek csökkenését figyelembe kell venni.
Aggályos a város költségvetési stabilitása, mivel az állam a már meglévőn túl további konszolidációs csomagokat tervez, amelyek negatívan befolyásolhatják a büdzsét. Nagy Anikó az ülésen elmondta, hogy a részesedési adók Gútára vonatkozó adatait az úgynevezett közösségi számológépből vették, mivel azt a szaktárca nem közölte. Előreláthatóan a város mintegy 850 ezer eurós kieséssel számol a részesedési adókból. Az óvodák finanszírozását tekintve csak a városi költségvetés kifüggesztése után lettek elérhetőek az adatok, amelyek alapján 124 ezer euróval több lesz, mint amivel a jelenlegi tervezet számol.
„A költségvetés kiadási oldala nem számol a közszférában dolgozók 800 eurós jutalmával, mivel akkor azt nem tudtuk volna összeállítani” – fogalmazott Nagy Anikó.
A város 2025-ben összesen 125.630 eurót irányozott elő a sport és kultúra támogatására. Ebből 100.500 eurót a sportra, 21.990 eurót pedig a kultúrára szánnak. A fennmaradó összegeket egyéb támogatásokra fordítják.
Több képviselő, illetve Halász Béla polgármester is úgy fogalmazott, hogy óvatosan tervezték a városi költségvetést, és kifejtette, hogy amíg az állam nem biztosítja az anyagi fedezetet a jutalmakra, addig a városi költségvetés sem számol vele. Hozzátette, hogy jövőre számos EU-dotációs beruházás várható Gútán, és ezekhez szükséges lesz bebiztosítani az önrészt, illetve az esetlegesen előforduló többletmunkákra is kell anyagi fedezetet biztosítani, akár a városi tartalékalapból finanszírozva.
Németh Iveta városi főellenőr elemzésében rámutatott, hogy bár a folyó költségvetésnél pozitív az egyenleg, a kapitálisnál és a pénzügyi műveleteknél negatív, összességében azonban kiegyenlítődik. „Bízom benne, hogy 2025 végére minden letisztázódik” – mondta a főellenőr. Hozzátette, hogy elemezte a város általános pénzügyi stabilitását, és arra jutott, hogy javulás érzékelhető a 2023-hoz képest. „Nagyon jó a város pénzügyi stabilitása” – tette hozzá Németh Iveta.
Az önkormányzati képviselők elfogadták a városi költségvetést.