A város sorsa a kezünkben.
-VÉLEMÉNY-
Még ugyan jócskán év eleje van és az önkormányzati választások csak ősszel lesznek, mégis észlelhető némi „mocorgás” a képviselőknél. Egyelőre a közösségi oldalon jönnek elő lényegében populista ötletekkel (LIDL, jégpálya), amik egyelőre likeokat hoznak, és talán arra számítanak, hogy szavazatokat is.
És elérkeztünk ahhoz, hogy mit is akar Gúta lakossága… Kijöttek az új statisztikai adatok, amik semmi meglepőt nem hoztak: asszimilálódik a gútai is. Csökken a magyar, növekszik a szlovák lakosok száma. A vallási elosztásban is a római katolikusok számát tekintve van ugyan csökkenés, ám az nem igazán módosítja az ez irányú lakossági érdeklődés szintjét. Miért is fontos mindez?
Ha a legutóbbi, 2018-as önkormányzati választás eredményeiből és az azt megelőzőek trendjéből indulunk ki, akkor jól látható, hogy Gúta egy keresztény gyökerekkel rendelkező, javarészt konzervatív értékkel bíró város. Még kicsit soviniszta is, de ez ebből fakad.
Négy éve a választók több mint a fele (51,64%) vett részt a voksoláson és választotta meg a jelenlegi képviselő-testületet (17 tagból 10 független, 7 MKP-s). Horváth Árpád, Németh Iveta és Forró Tibor hármasból polgármesternek Horváthot választották: a voksok 46,93 százalékát, azaz 2149 karikát szerezte meg. Forró 1361 szavazatot, Németh 1069 voksot kapott. Jól látható tehát, hogy négy éve is Horváth Árpád lett a polgármester, azzal pedig a leghosszabb ideig regnáló szabadon választott gútai elöljáró lett (2006-től tölti be ezt a tisztséget). Ez pedig azt irányozhatja elő, hogy ha nem lesz számottevő „botrány”, „félrelépés”, „melléfogás” a részéről, akkor ősszel – már ha ismét indul – újra a város első embere lehet.
A gútai választók többségében ugyanis nincs meg a változás igénye, főleg egy pandémiában igénybe vett emberek között. A „csak nyugalom legyen” a jelenleg uralkodó közhangulat, márpedig ebben éppen Horváth áll jól.
Kihívójának illetve kihívóinak jól fel kell készülni és feltüzelni a választópolgárok java részét, hogy elérjék a változást. Kiről van szó eddig? Nos, hivatalos bejelentés még nem érkezett, azonban közszájon négy név forog: Horváth Árpád, Viola Miklós, Kárpáty Ernő és Halász Béla. Éppen ez utóbbiról hírlik, magánúton közvélemény-kutatást készíttetett, amiben már a kérdésfelvetések is egyirányba hajlottak: hogyan vennék az emberek, ha ő indulna polgármesternek… Miközben az esélyekről botorság lenne most értekezni, hiszen a választók érzés alapján a választások előtti két hétben határoznak igazán.
Másik kérdés, hogy a mintegy 8 ezer választópolgárból alapból körülbelül a fele, azaz négyezer ember szokott részt venni az önkormányzati választásokon – idén ráadásul a megyei választásokkal egyidőben tartják. Az is látszik, hogy a párttagság nem annyira nyom a latba, az emberek személyiségekre, karakterekre és ismert nevekre szavaznak. Érdekesség: 2018-ban a top10-es (azaz legtöbb karikát kapó) képviselők között hat független és négy MKP-s.
Várhatóan a jobb idő beköszöntével megkezdődnek az igazi helyezkedések.
Személyes TIPP: Horváth marad a polgármester (meglehet szoros küzdelemben) és várható 1-2 új képviselő a testületbe.
Címlapkép: Leczkési Erik