Eltűntek az összetettebb vízi előlények.
Átalakul a Dögös területén lévő tó ökoszisztémája, mivel tavaly nyáron a rendkívüli aszály miatt szinte teljesen eltűnt, csupán pocsolya-halmazok voltak. Már 2018-től érzékelhető volt a pusztulás, fél tonna hal pusztult el, a többit manuálisan áthordták a Kis-Duna holtágába, és tavaly nyáron a kis halak is eltűntek.
A gondok elsősorban a kezeletlenség miatt sokasodtak. A Dögös terület mintegy tizenhat hektár és annak idején, a bős-nagymarosi vízlépcső megépítésekor Gútán a Vág folyót összekötötték a Kis-Dunával. Az ahhoz szükséges földet a Dögös területéről hordták ki. A múlt század nyolcvanas éveiben ebbe a munkagödörbe gyűlt össze a talajvíz és később, a kisebb árvizek során halak kerültek a tóba és ezzel létrejött egy egész ökoszisztéma, ami mára szétesett.
Mint azt Kincel Marián, a Szlovák Horgászszövetség Gútai Városi Szervezetének elnöke elárulta, a pusztulást csak a terület gondozásával lehet megállítani. Öt éve Horváth Árpád akkori polgármester azt nyilatkozta, minden erejével azon lesz, hogy megmentse a tavat és horgászhatóvá tegye. Mint az ismeretes, elégtelen volt a kifejtett igyekezet.
Azóta se történt érdemben semmi a Dögösi tóval kapcsolatosan, a természet viszont teszi a dolgát. Ma már ugyan van víz a tóban, azonban halakat már nem találni. Ha marad is ez az állapot, legfeljebb békák és vizisiklók, illetve egyéb kételtűek találhatnak ott menedéket.
Feltéve, ha a tó vizét gondozni fogják. Kincel úgy fogalmazott, nehézkes az élőlények élete egy olyan tóban, ahol alacsony az oxigénkoncentráció. Márpedig az egyre szélsőségesebbé váló időjárás miatt a nyáron tapasztalható rekordhőmérséklet felgyorsítja a folyamatot.
A hőség miatt egyre jobban szaporodtak az algák, és nagymértékű hínárosodás volt tapasztalható, a víz hőmérséklete pedig megközelítette, egyes időszakban el is érte a harminc fokot, amivel oxigénhiány lépett fel a tó vizében. Az pedig nem teszi lehetővé, hogy összetettebb életformák lakjanak a tóban.
Halász Béla polgármester ígéretet tett arra, mindent megtesznek, hogy a Dögös területét jobban kihasználják, beleértve az ott található tavat is, amit zsiliprendszer kialakításával revitalizálnák.
Fotó: a szerző